
Jumalanpalvelus
Messu sunnuntaisin klo 10 Pyhän Kolminaisuuden kirkossa.
Olet tervetullut sellaisena kuin olet yhteiseen jumalanpalvelukseen. Kirkon ovelta saa monisteen, jossa messun osat. Virsikirjat löytyvät kirkonpenkeistä. Olet myös tervetullut ehtoollispöytään. Kun olet saanut leivän ja viinin, voit heti sen jälkeen palata paikallesi.
Jumalanpalveluksen jälkeen aulatilassa on kirkkokahvit. Mukana on myös seurakunnan työntekijöitä, joita kanssa voi vapaasti keskustella.
Jos sinua kiinnostaa olla mukana toteuttamassa messua, niin tervetuloa! Messuissa on mahdollisuus toimia monenlaisissa vapaaehtoistehtävissä mm. kirkkoväärtinä, tekstinlukijana, lasten kirkkohetkiohjaajana, kirkkokahvinkeittäjänä, ehtoollisavustajana, rukousavustajana, kuoroissa ja musiikkiavustajana. Lapsille on sunnuntaisin kirkkokioski, josta saa lapsi saa itselleen sopivia tehtäviä messuun mm. kolehdinkantoa, kirkonkellojen soittoa, virsikirjojen järjestelyä, kynttilöiden sammutusta jne.
Yleistä jumalanpalveluksista
- Lasten kirkkohetkiLinkki avautuu uudessa välilehdessä saarnan aikana kerhohuoneessa lukuunottamatta perhemessuja.
-
Rukousavustajat jäävät kirkkosaliin henkilökohtaista keskustelua ja rukousta varten messun jälkeen.
- Alkoholitonta ehtoollisviiniä voi pyytää ehtoollispöydässä ehtoollisviinin jakajalta.
- Ehtoollisleivät ovat gluteenittomia.
- Kirkkokahvit kirkon aulassa jumalanpalvelusten jälkeen. Kirkkokahveilla voit antaa vapaaehtoisen lahjan lähetystyölle Suomen Lähetysseuran Lasten Pankkiin.